אור חיה? התחילו את המהפכה | הרב יהודה גולן

ראיין: שלום בער קרומבי, חב”ד אינפו

אור חיה

בתשמ”ט הרבי הורה לאמא שלי לפתוח מוסד לנשים בירושלים. המוסד הוקם על-שם הרבנית כמקום לנשים שרצו ללמוד תורה וחסידות, ולאחר מכן התווספו המכון לחוזרות בתשובה ומחלקות נוספות.

ההתחלה

אנחנו גדלנו לתוך אור חיה, אני הייתי בגיל 4 כשאור חיה נפתח. תמיד חיינו בבית בשליחות, גדלנו עם אור חיה, נשמנו את אור חיה. בשבילי אור חיה זה הכל. אני זוכר שהיינו פותחים בבית חמ”ל כדי לארגן את כל הפרוספקטים והפליירים של אור חיה – שהכל היה נארז ונשלח דרך הבית. כמובן שגם כל האספות היו מתקיימות בבית אל תוך השעות הקטנות של הלילה.

שיעורי תורה לנשים

המושג הזה כמעט לא היה קיים לפני אור חיה, נשים בעיקר למדו פרפראות. באור חיה נשים לומדות “המשכים” עמוקים בחסידות ויש נשים שיושבות אצל הרב זלמן גופין בשיעורים כבר 25 שנה וגמרו ספרים שלמים של מאמרים ואת התניא כמה פעמים. הנשים גם לומדות הלכה מהרב יקותיאל פרקש, שמלמד בצורה יסודית לא רק מה לעשות אלא כל הלכה בצורה עמוקה. המהפכה הזו התחילה באור חיה והיום מקובלת בכל העולם.

הרב דוד גולן

אבי שיחי’, אדריכל בעיריית ירושלים כבר הרבה שנים ומי שמחזק את ידיה של אמי לאורך כל הדרך, והגב שעומד מאחוריה ונותן לה את התמיכה והעידוד לנהל כזה מוסד גדול.

האמא הגב’ דניאלה גולן

אשת עסקים שעובדת בהתנדבות מלאה בניהול אור חיה. בשבילה זה מקום של שליחות. היא הקימה את המוסד הזה בשתי ידיה ועד היום היא הרוח החיה והפועלת מאחורי כל העשייה.

מוישי ז”ל

אחי מוישי ז”ל נהרג לפני שבע שנים בתאונת דרכים בדרך למבצע חנוכה בשליחות הרבי. מוישי היה תמים מקושר וראשון בכל דבר שקשור למבצעים של הרבי, והיה חלק בלתי נפרד מהמפעל האדיר שלנו.

סמינר חיה מושקא

הסמינר נפתח בעקבות פניית הורים ותלמידות שלא התאימו להוראה ורצו ללמוד מקצוע באווירה חסידית אור חיה “הרים את הכפפה”. בהכוונת רבני חב”ד הוקמה מסגרת שהותאמה לצרכיהם המיוחדים של תלמידות חבדיות בוגרות תיכון המגיעות מכל רחבי הארץ ובחלקן נמצאות בתנאי פנימייה מלאים.

שליחות

מגיל קטן ידענו שאנחנו שלוחים של הרבי ואצלנו רבי זה מעל הכל.

לעבוד במוסד של הרבי

אני כבר שנה וחצי מנהל באור חיה ויד ימינה של אימי, מבחינתי אור חיה זה הבית חבד שלי וכל הבית מרגיש את זה. זו זכות כי בעצם כל כולך שליח של הרבי ורואים שהרבי עוזר בכל פרט ובכל רגע. הילדים שלי יונקים וחיים התקשרות לרבי.

“קבוצה”

תשס”ה.

770

המקום שנותן את כל החיות.

כ”ב שבט

היום שבו אור חיה התחיל. הרבנית חיה מושקא היא המוטו שעליו בנוי המקום כולו.

העתיד

השנה נרכש בנין נוסף לאור חיה לעילוי נשמת אחי מוישי. הבנין נקרא “בית משה” ובנייתו הוקדשה להנצחתו של אחי ולעילוי נשמתו. “בית משה” יאפשר להצעיד קדימה את הפעילות של אור חיה ואנחנו מתכננים לבנות מעל הבנין הקיים עוד שתי קומות כדי שיהיה מספיק מקום לכל הפעילות.

הראיון פורסם במגזין “לקראת שבת” של אתר חב”ד אינפו.

כתבי תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תועבר לצד ג׳.