"מרגישה שאני מדברת לקיר" | טור חינוכי

חיה גילר

"מרגישה שאני מדברת לקיר",
"אני חייבת לצעוק כדי שדברים יזוזו ?!"

"למה הם לא לוקחים אחריות?"

"הם עושים מה שבא להם!!!"

לפי כל הדעות, משהו בדור שלנו השתנה, נראה שהילדים שלנו חוצפניים יותר, פקחים יותר ומחפשים חופש. אז איך עלינו לנהוג, איך עלינו לחנך את ילדינו? לתת להם גבולות ביד חזקה או לשמור על חופש הבחירה שלהם?

התשובה לפי דעת הרמב"ם והרבי ללכת בדרך המיצוע, בשביל הזהב. על ההורים מוטלת האחריות לעצב את התנהגותו של הילד ולשנות את תכונותיו, תוך שמירה על עצמאותו של הילד וטיפוח לקיחת אחריות.

איך משלבים בין משמעת ועצמאות בחינוך ילדינו?

ראשית חשוב לדעת, שבטבעו של ילד טבועה מוכנות לקבלת עול ולמשמעת. עלינו ההורים להנחיל את המשמעת על פי כללי החינוך וההדרכה ואם נשמור על כך בהידור אז נוכל לראות תועלת בחינוך.

להלן הנחיות עיקריות למשמעת בריאה

  1. עזרו לילד להצליח– עליכם לקבוע כללים המותאמים לילד, שאתם מאמינים שהוא יכול לעמוד בהם. כשתהיו בטוחים שאכן הכלל הוא חשוב ונחוץ, תוכלו להעביר אותו בצורה נחושה ולילדך יהיה קל יותר לעמוד בדרישות שלכם.
  2. אמרו זאת בתוקף, אך בנחת ובסבלנות!! כאשר מקנים הרגלים חדשים לילד יכול להיות לו קשה בהתחלה להתרגל לכלל החדש, המשיכו לאכוף את הגבול וגלו סבלנות ונחת.
  3. עודדו את הילד- שימו לב לשינויים שחלים בו, גם השיג חלקי לא מושלם, ושבחו את הילד במהלך התקדמותו. "אני רואה שהיום התגברת ודיברת בשפה יותר נקייה"…

 

לצד המשמעת שהיא יסוד חשוב בחינוך, לילדינו יש צורך חזק לעצמאות ולהגשמת הרצון העצמי, לכן חשוב מאוד לטפח זאת, וכתוצאה מכך יקחו יותר אחריות על מעשיהם.

  1. שיתוף והתייעצות – שפתו בתוכניות, ברגשות והתייעצו איתם ושאלו אותם לשיקול דעתם. תגלו שלעיתים יש להם עצות ממש חכמות!
  2. פיתרון קונפלקטים – חשבו יחד איתם והעלו הצעות לפתרון בעיות בחיי היומיום שלכם.
  3. מתן בחירה– תנו לילדים לבחור בתוך מסגרת אפשרויות, לדוגמא: לאפשר לו לבחור זמן רחצתו, זמן להדחת כלים וכו'…

 

כך תגדלו ילד חירותי, ממושמע אבל בעל רצון ושאיפות. שנזכה לחירות הכללית בגאולה האמיתית והשלמה תכך ומיד ממש.להזמנת סדנת חינוך "שביל הזהב לחינוך" לעיר שלכם, התקשרו: 054-9404776

הסדנא קיבלה המלצות מרבנים ואנשי חינוך כמו הרב נדב כהן, הרב דיסקין, הרב יורקוביץ ,הרב מאיר אשכנזי ועוד.

תגובות מאימהות מרוצות על הסדנא:

" אחת הבעיות המאתגרות שלי כאם היא התמודדות עם ילד בן 4 שמדבר בחוצפה ובחוסר כבוד לסובבים, כתוצאה מהסדנא בה למדנו כיצד להתמודד, ראיתי שיפור והתקדמות בהתנהגות בני,  שבהחלט הפתיעו אותי לטוב." (דינה פ.)

"והייתי בהרבה סדנאות חינוך שלכל אחת היה גרעין אמת, אבל כאן התחברתי במיוחד להלך הרוח של הסדנא, המסתמכת על כללי חינוך והדרכה של אדמו"ר הרייץ" (יעל ב.)

"היה מאוד מעניין, מרוכז, ענייני, קיבלנו הרבה כלים פרקטיים, יישומיים, שאני מיישמת בתקופה הזאת. אפשר לראות בתקופה מאוד קצרה איך כבר חלים שינויים" (אורטל ש.)

 

בקישור זה תוכלו להירשם לקבלת המסר השבועי "סוכריה חינוכית"- https://bit.ly/2LuFo40

חיה גילרמנחת הורים לפי משנת חב"ד

מומחית להקניית הרגלים והעצמה

הרצאות\סדנאות\ייעוץ אישי: 054-9404776

 

כתבי תגובה

כתובת המייל שלך לא תפורסם ולא תועבר לצד ג׳.